Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
 •  

   

  "Po roku cichosci, Šarišske slavnosci"

  V Raslavicoch budú tradičné slávnosce,
  možno, že prídu i Vám dajaké hosce,
  hutorja vev škoľe učiteľe dzecom.
  I v rozhlaše tiš kriča ku šiským ľudzom:
  Domi vičiscice, vimaľujce ploti,
  Do oblakoch dajce najkrajše roboti,
  ňej valal vipatra jak za starodavna,
  bo tu tradicia oddavňučka davna.

   Takýmto veršíkom sa niekedy oznamovalo všetkým, že v Raslaviciach sa budú konať Šarišské slávnosti piesní a tancov.
  Úspech folklórnej skupiny Raslavičan a jej dobré meno v rámci Slovenska aj veľký záujem občanov Raslavíc o uchovanie ľudových piesní, tancov a zvykov pre budúce generácie dali podnet po roku 1968 Okresnému výboru Matice slovenskej v Bardejove a jej vtedajšiemu predsedovi a zakladateľovi Metodovi Kaľavskému, aby sa Raslavice stali miestom konania festivalu „Hornošarišských piesní a tancov“.
  Na prvý ročník konania „Hornošarišských slávností piesní a tancov“ /HŠSPaT/ 21.septembra 1969 nezabudnú mnohí Raslavičania. Po dobrom začiatku mali HŠSPaT v Raslaviciach všetky predpoklady k tomu, aby sa Matičné slávnosti v Raslaviciach stáli pokračovateľom tradície v budúcnosti. Úspechy dovtedajších ročníkov preukázali svoju opodstatnenosť, čo sa v roku 1986 prejavilo na premenovaní slávností na „Šarišské slávnosti piesní a tancov“. Tieto slávnosti trvajú tri dni, a to v piatok,  sobotu a v nedeľu. Konajú sa každoročne v mesiaci jún.

       Po roku obec Raslavice opäť ponúka možnosť zúčastniť sa Šarišských slávností piesni a tancov, ktoré sa budú konať  v dňoch 16. – 18. júna 2017.

   

   

    

   

   

 •  Meniny na web

 • Partnerské obce • Vyhľadávač

   Google
 • Odkazy